Že by se Vracela móda z počátku milénia?

26. dubna v 11:50

To, že se často vracejí módní, dávno zapomenuté styly v novém „kabátu“ nikoho nepřekvapí. Zdá se však, že módní návrháři v posledních letech vyčerpali veškerou retro inspiraci.

Od meziválečné elegance přes dívčí šedesátá léta a disco styl let sedmdesátých až po minimalistické devadesátky. Nastává čas sáhnout pro nápady do let 2000 a 2009?

První dekáda tisíciletí nebyla, aspoň co se módy týče, zrovna oslnivá. Většina z nás se tehdy dopustila některého z módních hříchů. Všechno bylo možné: tanga vykukující z bokových kalhot, vrstvené a příliš krátké sukýnky, několik tílek přes sebe, gumové náramky nebo blyštivé topy, které víc odhalovaly, než zahalovaly.

Světoví designéři i módní řetězce to ale vidí trochu jinak a první náznaky comebacku už vyplouvají na povrch. Podívejte se na trendy z počátku milénia, které se v posledních sezonách znovu objevují na týdnech módy i v obchodech.

Šaty přes kalhoty

Už loni ovládly módu o něco sofistikovanější variace na klasickou kombinaci. Jednoduché šaty přehozené přes kalhoty v pánském stylu, široká sukně přes cigaretové nohavice, průsvitné šaty v maxi-délce přes úzké džíny – to vše působí velmi šik a neotřele.

Extra hluboké výstřihy

Začátkem loňského roku se dekolty po dlouhé době opět prohloubily, ovšem vkusně, většinou v kombinaci s minimalistickými střihy a neutrálními tóny.

Sportovní oblečení

Sportovní prvky v módě jsou žhavý hit, ale současné pojetí je ležérnější, méně nucené. Střihy jsou volnější, barvy neutrálnější, doplňky vycházejí ze sportu. Místo lodiček nebo žabek nasaďte šmrncovní tenisky, kabelku nahraďte koženým batůžkem. V teplákové soupravě tak nebudete připomínat nevkusnou paničku, ale cool holku z města.

Krátká trička

Zkrácené topy se dostaly do módy spolu s revivalem devadesátých let. Byla proto jen otázka času, kdy populární značky vrátí do hry varianty z konce minulé dekády. Tedy ty s fantastickými motivy, motorkářskými symboly i s dalším dobovým hitem – kontrastními rukávy. A s notnou dávkou ironie.

Háčkované šaty v hippie stylu

Návrháři se vrací ke klasickým metodám, jako je právě háčkování, i k uvolněné vizáži květinových dětí. Na přehlídkách pro jaro a léto 2015 se to jen hemžilo splývavými siluetami, barevnými výšivkami a dlouhými třásněmi. Opět platí, že dnešní pojetí je sofistikovanější než to z minulé dekády: důkazem je třeba kolekce italského módního domu Emilio Pucci.